Ayaana Buck
2021-08-20
gotovub
Skilled2021-08-21Added 98 answers
To find unit price, we divide the given price with the number of units.
In this case, the number of units is 12.9.
So, in fractional form,
Let's divide 2.98 by
Thus, unit price is
The above unit price can be written as $0.23 ounce which is read as $0.23 per ounce.
Final solution:
The unit price of macaroni and cheese
Jeffrey Jordon
Expert2021-12-21Added 2575 answers
Answer is given below (on video)