One package of blueberries costs $3. How many packages of blueberries can you buy with $12?

Marlene Brooks 2022-10-13 Answered
One package of blueberries costs $3.
How many packages of blueberries can you buy with $12?
You can still ask an expert for help

Expert Community at Your Service

  • Live experts 24/7
  • Questions are typically answered in as fast as 30 minutes
  • Personalized clear answers
Learn more

Solve your problem for the price of one coffee

  • Available 24/7
  • Math expert for every subject
  • Pay only if we can solve it
Ask Question

Answers (1)

Jimena Torres
Answered 2022-10-14 Author has 20 answers
One package of blueberries cost = $ 3
with $3 we can buy - one package of blueberry
with $1 we can buy - 1 3 package of blueberry
with $12 we can buy - 1 3 × 12 = 4 package of blueberry
Answer:= 4
Did you like this example?
Subscribe for all access

Expert Community at Your Service

  • Live experts 24/7
  • Questions are typically answered in as fast as 30 minutes
  • Personalized clear answers
Learn more

New questions