At a local grocery store, Halloween candies are sold in different sizes. You can buy a bag of 60 candies for $75 or a bag of 100 candies for $24. Determine which bag of candies is more efficient.

bolton8l 2022-09-06 Answered
At a local grocery store, Halloween candies are sold in different sizes. You can buy a bag of 60 candies for $75 or a bag of 100 candies for $24. Determine which bag of candies is more efficient.
You can still ask an expert for help

Expert Community at Your Service

  • Live experts 24/7
  • Questions are typically answered in as fast as 30 minutes
  • Personalized clear answers
Learn more

Solve your problem for the price of one coffee

  • Available 24/7
  • Math expert for every subject
  • Pay only if we can solve it
Ask Question

Answers (1)

Aniyah Liu
Answered 2022-09-07 Author has 7 answers
for 60 candies need $15 so price 15 60 = 0.25
for 100 cndies need $24 so price 24 1000 = 0.25
So, buying 100 candies for 24$
Did you like this example?
Subscribe for all access

Expert Community at Your Service

  • Live experts 24/7
  • Questions are typically answered in as fast as 30 minutes
  • Personalized clear answers
Learn more