(−1.5)^{11}times (−1.5)

alesterp 2021-02-11 Answered
(1.5)11×(1.5)
You can still ask an expert for help

Expert Community at Your Service

  • Live experts 24/7
  • Questions are typically answered in as fast as 30 minutes
  • Personalized clear answers
Learn more

Solve your problem for the price of one coffee

  • Available 24/7
  • Math expert for every subject
  • Pay only if we can solve it
Ask Question

Expert Answer

diskusje5
Answered 2021-02-12 Author has 82 answers

When multiplying powers with the same base, we need to use the Product of Powers Rule which states aman=am+n. This rule is stating that we add the exponents and keep the base the same.
Since (1.5)=(1.5)1, then using the Product of Powers Rule gives:
(1.5)11×(1.5)=(1.5)11(1.5)1=(1.5)11+1=(1.5)12

Not exactly what you’re looking for?
Ask My Question

Expert Community at Your Service

  • Live experts 24/7
  • Questions are typically answered in as fast as 30 minutes
  • Personalized clear answers
Learn more

You might be interested in

asked 2021-05-27
Find an equation of the tangent plane to the given surface at the specified point. z=3y22x2+x, (2,1,3)
asked 2021-04-06

Find the point on the plane x+2y+3z=13 that is closest to the point (1,1,1). How would you minimize the function?

asked 2021-06-13
A set of ordered pairs is called a _______.
asked 2020-11-07
Show that the least upper bound of a set of negative numbers cannot be positive.
asked 2022-05-22
I have two questions regarding uncertainties in measurements.
First, if I have some measured value for x with an uncertainty ± e, what would be the uncertainty in sin x, ± sin e?
Then, if I have a range of values from 30 to 46, can I include an uncertainty value of ± 2? Even if it’s not wrong from a mathematical point of view, would it be unsuitable in a physics laboratory report?
asked 2021-08-15
To find the amount of topsoil are needed to cover 350 square feet.
Given: 12 sq. Feet soil requires bag =40 pound
12 sq. Feet soil requires bag =40 pound
asked 2021-10-04

My car gets 28 miles per gallon, and gasoline costs $2.90 per gallon. If we consider only the cost of gasoline, how much does it cost (in dollars) to drive each mile? Round your answer to the nearest cent.
Choose the TWO fractions that are multiplied together to calculate the solution using dimensional analysis. Make sure that the units of the fractions you choose cross-cancel to produce the unit of your desired answer. You must have the correct two fractions selected at the same time to get credit when you check your answer. You get two attempts to check your answer.
1 gallon2.90 dollars28 miles1 gallon1 gallon28 miles2.90 dollars1 gallon
If we consider only the cost of gasoline, how much does it cost (in dollars) to drive each mile? Round your answer to the nearest cent.
$ per mile

New questions