Celine, Devon, and another friend want to purchase some snacks that cost a total of $7.50. They will share the cost of the snacks.

emancipezN 2021-02-25 Answered

Celine, Devon, and another friend want to purchase some snacks that cost a total of $7.50. They will share the cost of the snacks. Which of these statements is true?
A. An equation that can be used to find x, the amount of money each person will pay is x+3=7.5 The solution to the equation is 4.5, so each person will pay $4.50.
B. An equation that can be used to find x, the amount of money each person will pay is x+3=7.5. The solution to the equation is 10.5, so each person will pay $10.50.
C. An equation that can be used to find x, the amount of money each person will pay is x3=7.5. The solution to the equation is 2.5, so each person will pay $2.50.
D. B. An equation that can be used to find x, the amount of money each person will pay is x3=7.5. The solution to the equation is 22.5, so each person will pay $22.50.

You can still ask an expert for help

Expert Community at Your Service

  • Live experts 24/7
  • Questions are typically answered in as fast as 30 minutes
  • Personalized clear answers
Learn more

Solve your problem for the price of one coffee

  • Available 24/7
  • Math expert for every subject
  • Pay only if we can solve it
Ask Question

Expert Answer

timbalemX
Answered 2021-02-26 Author has 108 answers

Celine, Devon, and their friend is a total of 3 people so if each person pays x dollars, then the total amount they pay x3.
Since the total cost of the snacks is $7.50, then x×3=7.5.
To solve this equation for x, we need to divide both sides by 3 to "cancel" the multiplication by 3. This gives:
x×33=7.53
x=2.5
The solution is then 2.5 so each person will pay $2.50.

Not exactly what you’re looking for?
Ask My Question

Expert Community at Your Service

  • Live experts 24/7
  • Questions are typically answered in as fast as 30 minutes
  • Personalized clear answers
Learn more

New questions