Jacob wanted to buy 4 servings of ice cream, but he lacked 30 rubles. Then he bought 3 servings of ice cream, and he had 20 rubles left. How much is a serving of ice cream?

Gretchen Allison 2022-09-12 Answered
Jacob wanted to buy 4 servings of ice cream, but he lacked 30 rubles. Then he bought 3 servings of ice cream, and he had 20 rubles left. How much is a serving of ice cream?
You can still ask an expert for help

Expert Community at Your Service

  • Live experts 24/7
  • Questions are typically answered in as fast as 30 minutes
  • Personalized clear answers
Learn more

Solve your problem for the price of one coffee

  • Available 24/7
  • Math expert for every subject
  • Pay only if we can solve it
Ask Question

Answers (1)

enreciarpv
Answered 2022-09-13 Author has 18 answers
Let 1 serving of ice cream cost x dollars, then 4x is the cost of four servings, and Jacob has 30 dollars less, so 4x-30 is the amount of money that Jacob has, at the same time 3x is the cost of three servings of ice cream, and Jacob is $20 more, then 3x + 20 is also the amount of money Jacob has.
Let's make an equation:
4x-30=3x+20
4x-3x=20+30
x=50
1 serving of ice cream costs $50

We have step-by-step solutions for your answer!

Expert Community at Your Service

  • Live experts 24/7
  • Questions are typically answered in as fast as 30 minutes
  • Personalized clear answers
Learn more