Julie buys three notebooks. if each notebook cost 30 cent less, she would have bought one more. How much did she pay for the three notebooks?

Braylon Lester 2022-07-25 Answered
Julie buys three notebooks. if each notebook cost 30 cent less, she would have bought one more. How much did she pay for the three notebooks?
You can still ask an expert for help

Expert Community at Your Service

  • Live experts 24/7
  • Questions are typically answered in as fast as 30 minutes
  • Personalized clear answers
Learn more

Solve your problem for the price of one coffee

  • Available 24/7
  • Math expert for every subject
  • Pay only if we can solve it
Ask Question

Answers (2)

yelashwag8
Answered 2022-07-26 Author has 17 answers
Step 1
Let x be the price of one notebook. If each notebook were priced at x 0.30 instead, she could have bought 4 notebooks for the same price.
So, 3 x = 4 ( x 0.30 ) 3 x = 4 x 1.20 x = 1.20
So she paid $ 3.60 for three notebooks.

We have step-by-step solutions for your answer!

Javion Henry
Answered 2022-07-27 Author has 4 answers
Step 1
Let the price of the notebook she bought be x therefore, she spends 3 × x = 3 x on 3 notebooks
3 x = 4 ( x 30 ) 3 x = 4 x 120 x = 120 3 x = 360
She paid $ 3.60 for 3 notebooks.

We have step-by-step solutions for your answer!

Expert Community at Your Service

  • Live experts 24/7
  • Questions are typically answered in as fast as 30 minutes
  • Personalized clear answers
Learn more