Write and solve a system of equations for each situation. Check your answers A shop has one-pound bags of peanuts for $2 and three-pound bags of peanuts for $5.50. If you buy 5 bags and spend $17, how many of each size bag did you buy?

Rui Baldwin 2021-03-06 Answered
Write and solve a system of equations for each situation. Check your answers
A shop has one-pound bags of peanuts for $2 and three-pound bags of peanuts for $5.50. If you buy 5 bags and spend $17, how many of each size bag did you buy?
You can still ask an expert for help

Expert Community at Your Service

  • Live experts 24/7
  • Questions are typically answered in as fast as 30 minutes
  • Personalized clear answers
Learn more

Solve your problem for the price of one coffee

  • Available 24/7
  • Math expert for every subject
  • Pay only if we can solve it
Ask Question

Expert Answer

hesgidiauE
Answered 2021-03-07 Author has 106 answers

1:
x=y=5, and 2x+5.5y+17
2:
x=5y and x=8.52.75y
3:

yx(1)x(2)058.5145.75233320.25412.5
You bought 3 one-pound bags and 2 three-pound bags.

Not exactly what you’re looking for?
Ask My Question

Expert Community at Your Service

  • Live experts 24/7
  • Questions are typically answered in as fast as 30 minutes
  • Personalized clear answers
Learn more