You decide to take guitar lessons. Each half-hour lesson costs

ankarskogC 2021-08-19 Answered
You decide to take guitar lessons. Each half-hour lesson costs $20. How much will you budget to pay for a half-hour lesson each week for 26 weeks?

Expert Community at Your Service

  • Live experts 24/7
  • Questions are typically answered in as fast as 30 minutes
  • Personalized clear answers
Learn more

Solve your problem for the price of one coffee

  • Available 24/7
  • Math expert for every subject
  • Pay only if we can solve it
Ask Question

Expert Answer

cheekabooy
Answered 2021-08-20 Author has 26183 answers

Since each hour lesson costs $20 and you intend to take it in 26 weeks, multiply $20 by 26:
\($20 \times 26=$520\)

Not exactly what you’re looking for?
Ask My Question
45
 

Expert Community at Your Service

  • Live experts 24/7
  • Questions are typically answered in as fast as 30 minutes
  • Personalized clear answers
Learn more
...