Question

The owner of a pet food store wants to mix birdseed that costs $1.25 per pound with sunflower seeds that cost $0.75 pe pound to make 50 pounds of a mi

Equations and inequalities
ANSWERED
asked 2021-05-02
The owner of a pet food store wants to mix birdseed that costs $1.25 per pound with sunflower seeds that cost $0.75 pe pound to make 50 pounds of a mixture that costs $1.00 per pound. How many pounds of each type of seed should he use?

Answers (2)

2021-05-04
0
 
Best answer
2021-08-04

Let x be the amount of birdseed and yy be the amount of sunflower seeds, both in pounds.
The mixture must be 50 pounds:
\(\displaystyle{x}+{y}={50}{\left({1}\right)}\)
In terms of cost,
\(\displaystyle{1.25}{x}+{0.75}{y}={1}{\left({50}\right)}\)
or
\(\displaystyle{1.25}{x}+{0.75}{y}={50}{\left({2}\right)}\)
Solve for yy using (1) to obtain (3):
\(\displaystyle{y}={50}−{x}{\left({3}\right)}\)
Substitute (3) to (2) and solve for x:
\(\displaystyle{1.25}{x}+{0.75}{\left({50}−{x}\right)}={50}\)
\(\displaystyle{1.25}{x}+{37.5}−{0.75}{x}={50}\)
\(\displaystyle{0.5}{x}={12.5}\)
\(\displaystyle{x}={25}\)
Solve for yy using (3):
\(\displaystyle{y}={50}−{25}\)
\(\displaystyle{y}={25}\)
So, the owner should use 25 pounds of birdseed and 25 pounds of sunflower seeds.

0

expert advice

Have a similar question?
We can deal with it in 3 hours

Relevant Questions

asked 2020-12-16
The owner of a pet food store wants to mix birdseed that costs $1.25 per pound with sunflower seed that cost $0.75 per pound to make 50 pounds of a mixture that costs $1.00 per pound. How many pounds of each type of seed should he use?
asked 2021-02-25

Celine, Devon, and another friend want to purchase some snacks that cost a total of $7.50. They will share the cost of the snacks. Which of these statements is true?
A. An equation that can be used to find x, the amount of money each person will pay is \(x+3=7.5\) The solution to the equation is 4.5, so each person will pay $4.50.
B. An equation that can be used to find x, the amount of money each person will pay is \(x+3=7.5\). The solution to the equation is 10.5, so each person will pay $10.50.
C. An equation that can be used to find x, the amount of money each person will pay is \(x\cdot3=7.5\). The solution to the equation is 2.5, so each person will pay $2.50.
D. B. An equation that can be used to find x, the amount of money each person will pay is \(x\cdot3=7.5\). The solution to the equation is 22.5, so each person will pay $22.50.

asked 2021-01-19

Grandma Betty's recipe makes 6 cupcakes and uses \(\frac{1}{3}\) of a cup of sugar. How many cups of sugar will it take to make 2 \(\frac{1}{2}\) dozen cupcakes?
\(\displaystyle{a}.{1}{\frac{{{1}}}{{{2}}}}\cup{s}\)
\(\displaystyle{b}.{\frac{{{2}}}{{{3}}}}\cup\)
\(\displaystyle{c}.{\frac{{{3}}}{{{5}}}}\cup\)
\(\displaystyle{d}.{\frac{{{1}}}{{{9}}}}\cup\)

asked 2021-08-09
A restaurant mixes sugar and cinnamon together to sprinkle on desserts. The cost of sugar is $1.10 kg and the cost of cinnamon is $3.60 kg What mass of each is needed to make 50 kg of mixture that costs $1.85 kg. Solve using elimination.
...