Kaitlin knows that if she needs to add antifreeze to her car’s radiator the mixture used must contain 50% antifreeze and 50% water. How many gallons of a mixture containing 80% antifreeze must be added to a 3-gallon mixture containing 40% antifreeze to obtain the mixture Kaitlin needs?

Question
Ratios, rates, proportions
asked 2021-02-21
Kaitlin knows that if she needs to add antifreeze to her car’s radiator the mixture used must contain 50% antifreeze and 50% water. How many gallons of a mixture containing 80% antifreeze must be added to a 3-gallon mixture containing 40% antifreeze to obtain the mixture Kaitlin needs?

Answers (1)

2021-02-22
Let x be the amount of 80% antifreeze to be added, in gallons.
In terms of percentage of antifreeze, we write:
40% of 3 gallons+80% of x gallons=50% of 3+x gallons
0.4(3)+0.8(x)=0.5(3+x)
Solve for x:
1.2+0.8x=1.5+0.5x
0.8x=0.3+0.5x
0.3x=0.3
x=1
So, Kaitlin needs to add 1 gallon of 80% antifreeze.
0

Relevant Questions

asked 2020-12-09
Serena has job offers from two car dealerships. Classic Cars offers her a base salary of $22,000 per year plus an additional 1% commission on all sales she makes. Sweet Rides offers her a base salary of $13,000 per year plus an additional 2.5% commission on all sales she makes. Determine the amount of car sales in dollars for which both dealerships will pay Serena the same amount. Explain which offer Serena should accept based on the amount of car sales she expects to have.
asked 2020-11-30
The formula \(\displaystyle{s}=√{18}{d}\) can be used to find the speed s of a car in miles per hour when the car needs d feet to come to a complete stop after stepping on the brakes. If it took a car 25 feet to come to a complete stop after stepping on the brakes, estimate the speed of the car. Truncate the value of \(\displaystyle√{18}{d}\), when d = 25, to the tenths place.
asked 2020-10-19
A nut wholesaler sells a mix of peanuts and cashews.
The wholesaler charges $2.80 per pound for peanuts and $5.30 per pound for cashews.
The mix is to sell for $3.30 per pound.
How many pounds of peanuts and how many pounds of cashews should be used to make 100 pounds of the mix?
asked 2021-02-09
Charlie is a landscaper. He needs a new lawn mower that costs $545. He had $150 in his checking account. Then he deposited checks for $120, $46, $97, $122, and $88. If he buys the lawn mower, how much will he have left in his account?
asked 2020-11-01
Melanie mixes water with plant fertilizer in a proportional relationship that can be represented by the equation w = 3p, where w is the number of quarts of water and p is the number of tablespoons of plant fertilizer. To keep this suggested ratio, should Melanie mix 1 quart of water for every 3 tablespoons of fertilizer or 3 quarts of water for every 1 tablespoon of fertilizer? Explain.
asked 2020-11-23
Penelope Schoenburgs overtime is figured on a 40 hour week. last week she worked 45.6 hours this week she worked 9.7 hours on monday 8.3 hours on tuesday 8 hours on wednesday 9.1 hours on thursday and 8.6 hours on friday how many overtime hours did she work in two weeks
asked 2021-03-02
Alex wants to calculate his term mark in mathematics. It is to be based on 6 assignments, all equally weighted. He scored 82%,74%,66%, 83%, and 75% on his first five assignments. What mark will Alex need on his sixth assignments in order to achieve a term mark of 80%?
asked 2020-12-22
A car traveling at a certain speed will travel 76 feet per second. How many miles will the car travel in 3.1 hours if it maintains the same speed? Round to the nearest tenth. (Hint: There are 5,280 feet in one mile)
asked 2020-11-11
Mixture or Alligation method of Quantitative Aptitude Alligation means linking. Today I'm going to discuss alligation method with you all. This is one of an important chapters of Quantitative exams. Basically, alligation is a rule that enables us to find the ratio of the quantities of the ingredients at given prices and are mixed to produce a mixture of given price.
asked 2021-02-12
Cy needs to buy a package of dish towels. The original price is $15.The dish towels are now on sale for 20%. How much will Cy pay for the dish towels on sale?
...